Chronická únava může mít destruktivní dopady na kvalitu života

10. 12. 2020
Osobní rozvoj Zdraví

Únava i ta chronická 

Pocit únavy je normální. Občas postihne každého a obvykle ti dává najevo, že si máš odpočinout. Pokud je ale únava vytrvalá a ovlivňuje ti každodenní život, je to problém

Únava může být prožívána různě. Od normálního pocitu utahání, až k pocitům bolesti, podrážděnost, frustrace a někdy i horší nálady nebo úzkosti a může se projevit i nesoustředěnost. Proto je důležitá spánková hygiena, aby ses lépe cítil i spal. 

Pokud tě zajímá více o dobrém spánku, můžeš si přečíst článek Dobrý spánek je důležitý pro tělo i mysl – změň svůj postoj k odpočinku. 

Podle knihy Chronická únava od Jána Práška, Jany Vyskočilové a Kataríny Vaškové si zhruba 10-30% lidí v různých zemích stěžuje na stálou únavu a vyčerpanost. Je to také typická stížnost pacienta přicházejícího za praktickým lékařem. 

Lidé, kteří trpí chronickou únavou, špatně spí a neprobouzí se s pocitem osvěžení. Intenzita a charakter obtíží se mohou den ode dne měnit. V těch nejhorších chvílích není schopen ani vstát z postele. 

[:cs]Poruchy spánku u dospělých[:]

Poruchy spánku u dospělých 

V mnoha případech jsou poruchy spánku pouze jedním z příznaků jiné poruchy, ať duševní nebo somatické. Podle současné Mezinárodní klasifikace poruch spánku se poruchy dělí na

  • Insomnie = nespavost 
  • Poruchy dýchání vázané na spánek 
  • Hypersomnie = nadměrná spavost 
  • Poruchy cirkadiánního rytmu 
  • Parasomnie 
  • Abnormální pohyby vázané na spánek 
  • Izolované symptomy a varianty normy (dlouho spící) 
  • Další poruchy spánku 

Pokud tě zajímá více o poruchách spánku, můžeš si přečíst článek Poruchy spánku – dělení a dopady na lidskou psychiku.  Nebo si můžeš zabookovat termín a zeptat se mě v 90 minutách online koučinku.

[:cs]Dopady chronické únavy na kvalitu života[:]

Dopady chronické únavy na kvalitu života 

Dopady neřešené chronické únavy na kvalitu života mohou být obrovské. Můžeš na výraznou chronickou únavu trpět déle než šest měsíců, pokud ji nebudeš řešit, nebudeš schopný se na cokoliv v každodenním životě soustředit. 

Můžeš mít horší paměť, přestat se soustředit, může tě bolet v krku, svaly, mohou tě bolet klouby bez otoků nebo zarudnutí. Tvá hlava bude v jednom ohni, bez dosud známého typu, charakteru nebo intenzity. Proto ji začni řešit co nejdříve, abys mohl normálně fungovat. 

O autorovi
Autor foto
Miroslav Hofmann

Creator, Inovátor, Podnikatel, Cestovatel, Tvůrce, Lídr, Rebel, Inspirující, Dárce, Bojovník, Svobodomyslný, Motivátor, Učitel, Bohatý, Gurmán, Badatel, Týmový hráč, Otec, Manžel, Investor.

Více o autorovi
Mohlo by Vás zajímat
Jak poznat intuici? Návody a rady na posílení intuice

Jak poznat intuici? Návody a rady na posílení intuice

17. 04. 2020

Pokud chceš posílení při aktuálním rozhodování pokračuj ve čtení... na základě vnitřního pocitu dostaneš odpověď.

Co je prokrastinace a jak ji ukončit

Co je prokrastinace a jak ji ukončit

19. 06. 2020

Tvůj výkon je slabší než bys chtěl a své úkoly odkládáš? Říká se tomu prokrastinace – seznamte se,
prosím. Dozvíš se, co je prokrastinace, jaké jsou její příznaky a jak ji ukončit.

Osho meditace – Duchovní učitel Osho a jeho dynamická meditace

Osho meditace – Duchovní učitel Osho a jeho dynamická meditace

20. 05. 2020

Dynamická meditace je silný nástroj z řad Osho meditace, dosáhneš velkého uvolnění a pozitivní energie. 5 částí dynamické meditace Osho.