Deprese po rozchodu – kde hledat příčinu a jak se jich zbavit

06. 05. 2020
Vztahy Zdraví

Konec vztahu

Milenecký vztah a jeho konec bývá pro mnoho lidí velmi bolestivý zážitek. Bezpochyby patří k nejvíce stresovým situacím vůbec. Můžeš ho prožívat jako konec, ale i jako začátek něčeho nového. Velkou roli hraje také to, jestli jde o tvé rozhodnutí, nebo vztah ukončil tvůj partner. Vždy ale můžeš ovlivnit svůj postoj při konci vztahu a své jednání.

Když skončí vztah, je nejdůležitější si dát čas situaci vstřebat a hlavně – nezapomínat se mít rád. Můžeš se zaměstnat, jezdit na výlety, více se vídat s přáteli a rodinou, dělat rozhodnutí sám za sebe a zkusit podniknout věci, které jsi vždy chtěl.

Mohou se však objevit i negativní reakce, které některé osoby při konci vztahu provází. Patří mezi ně:

 • Nadměrné konzumování alkoholu
 • Zneužívání psychotropních látek
 • Patologické hráčství/hazard
 • Střídání sexuálních partnerů
 • Hledání sama sebe v různých sektách

Všechny tyto způsoby vyrovnání se s koncem vztahu mají jedno společné – snahu o potlačení bolestivých pocitů. Ale kromě toho, že jimi nic nevyřešíš, si můžeš vytvořit nové problémy.

Deprese po rozchodu

Podle odborníka MUDr. Radkina Honzáka je deprese a úzkost reakcí na ztrátu někoho blízkého. Nejde však stanovit přesnou příčinu deprese, jelikož se na ní mohou kromě rozchodu podílet i dědičné faktory nebo jiné předchozí situace.

Deprese se u člověka po rozchodu objevuje často, i když je těžké ji rozeznat od obyčejného truchlení. Smutek nad ztrátou je zcela přirozený a je třeba jej prožít a zpracovat.

Pokud si nevíš rady s tím, jak se s rozchodem vypořádat a máš pocit, že trpíš mírnými depresemi, zabookuj si termín. Promluvíme si na 20 minutách online koučinku zdarma.

Jak se zbavit depresí po rozchodu

Deprese je bestie, která má šanci vždycky. Můžeš se jí ale zbavit. Nejlepším řešením je vyhledat odbornou pomoc. Není na tom nic špatného a oborník ti pomůže postavit se opět na nohy. Pokud tuhle možnost ale bereš jako poslední, zde je pár tipů, jak se jí zbavit svépomocí:

 • Uzavři kapitolu za tím, co bylo a věnuj se tomu, co bude
 • Nauč se dechová cvičení, a když ti bude zle, prováděj je
 • Měj dostatek fyzických aktivit

Jak překonat rozchod

Jak přežít rozchod je jednou z nejvíce kladených otázek a každý se s ním vyrovnává jinak. Zde je 5 rad, jak se s ním vypořádat lépe:

 1. Sejde z očí, sejde z mysli
 2. Věci po bývalém partnerovi musí pryč
 3. Zaměstnej sebe i svou mysl
 4. Změň prostředí
 5. Věnuj se osobnímu rozvoji

Více o radách a fázích rozchodu se dozvíš v článku Jak se smířit s rozchodem rychle a efektivně.

Co o mně říkají moji klienti?

O autorovi
Autor foto
Miroslav Hofmann

Creator, Inovátor, Podnikatel, Cestovatel, Tvůrce, Lídr, Rebel, Inspirující, Dárce, Bojovník, Svobodomyslný, Motivátor, Učitel, Bohatý, Gurmán, Badatel, Týmový hráč, Otec, Manžel, Investor.

Více o autorovi
Mohlo by Vás zajímat
Co je to autogenní trénink a kdy by se neměl vykonávat?

Co je to autogenní trénink a kdy by se neměl vykonávat?

02. 06. 2020

Autogenní trénink je jedna z nejúspěšnějších relaxačních metod. Díky pravidelnému autogennímu tréninku můžeš dosáhnout pozitivních zdravotních výsledků.

Změna myšlení u úzkosti – už tě díky transformaci mysli nebudou ovládat

Změna myšlení u úzkosti – už tě díky transformaci mysli nebudou ovládat

13. 10. 2020

Úzkost je kombinace emocí zahrnující také strach. Díky změně myšlení tě už nikdy nebude ovládat.

Co je motivace a proč je v životě důležitá

Co je motivace a proč je v životě důležitá

31. 07. 2020

Díky motivaci dosahuješ lépe a rychleji osobních i pracovních cílů. V tomto článku se dozvíš, co je motivace, proč je v životě důležitá a jak se správně motivovat ke cvičení.