Jak si zvýšit sebevědomí v práci i mimo ni

20. 07. 2020
Osobní rozvoj Vztahy

Sebevědomí a sebekritika

Sebevědomí určuje, do jaké míry si člověk uvědomuje své možnosti a schopnosti, jak se hodnotí a do jaké míry věří sám v sebe i své schopnosti. Se sebevědomím souvisí také sebeláska a uvědomování si vlastní hodnoty.

Zamysli se. Pokud si nevěříš a nejsi sebevědomý, nevěří ti ani ostatní. Pochybnosti plodí pouze další pochybnosti. Proč by v tebe a tvé nápady měl věřit někdo jiný, když si sám nevěříš? Chápu, říkáš si, že už ses tolikrát spálil. Ale neúspěch je součást života a má tě posouvat, ne tě brzdit a snižovat sebevědomí.

To samé platí pro sebekritiku. Sebekritika je v životě velmi důležitá, ale neměl bys to s ní přehánět natolik, aby to srazilo tvé sebevědomí.

[:cs]sebekritika[:]

Jak si zvýšit sebevědomí

Základním faktem, který si musíš uvědomit, je to, že nikdo jiný než ty, tě v dosažení toho, po čem toužíš, nebrzdí. Ať se jedná o posouvání se na kariérním žebříčku, osobních cílů nebo začátku podnikání. Je tedy na čase své pochyby odstranit a zvýšit si sebevědomí. Zde je pár tipů, které ti pomohou:

  • Podívej se na sebe upřímně – mezi sebevědomím a ješitností je velký rozdíl. Sebevědomí se získává tvrdou prací a sebevědomí lidé to dobře vědí
  • Říkej NE – sebevědomí lidé vědí, že říkat NE je zdravé
  • Vycházej se svým šéfem – problematický vztah s nadřízeným může ničit tvé sebevědomí
  • Hledej malá vítězství – sebevědomí lidé mají rádi výzvy, ale jsou šťastní i za malá vítězství
  • Najdi si mentora – nic ti nezvýší sebevědomí tak, jako talentovaný a zkušený člověk, který ti na tvé cestě za vyšším sebevědomím pomůže
  • Cvič – pokud budeš pravidelně cvičit, zvýší se ti sebevědomí. Vychází to z americké studie zaměřené na fyzickou aktivitu a sebeúctu
  • Oblékni se dobře – to, co máš na sobě a jak se v tom cítíš, má velký vliv na úspěch i sebevědomí
  • Buď asertivní, ne agresivní – agresivita není sebevědomí, ale šikana. Nauč se být asertivní a nedupej po ostatních

Nezapomínej na to, že sebevědomí záleží čistě na tobě a je založeno na realitě. Pokud chceš poradit, jak si sebevědomí zvýšit a zmíněné rady ti nestačily, zabookuj si termín a sejdeme se ve 20 minutách online koučinku zdarma.

[:cs]Začátek podnikání a radost[:]

Začátek podnikání

Začátkem podnikání většinou bývá pracovní motivace. Pracovní motivace je hnacím motorem k úspěchu a více se o ní dozvíš v článku zde.

Abys mohl začít podnikat, musíš mít jasnou vizi, cíl, motivaci a především sebevědomí. Bez sebevědomí se nikam neposuneš, nedostaneš a nikdo tě nebude brát příliš vážně.

Proto si udělej jasný plán toho, v čem a jak přesně chceš podnikat. Staň se odborníkem v daném oboru a pak už tě nikdo nezastaví. Nikdo totiž nebude schopný narušit tvé sebevědomí a vědomí, že jsi ve svém podnikání skutečným profesionálem.

O autorovi
Autor foto
Miroslav Hofmann

Creator, Inovátor, Podnikatel, Cestovatel, Tvůrce, Lídr, Rebel, Inspirující, Dárce, Bojovník, Svobodomyslný, Motivátor, Učitel, Bohatý, Gurmán, Badatel, Týmový hráč, Otec, Manžel, Investor.

Více o autorovi
Mohlo by Vás zajímat
Kam na první rande a která místa jsou nejvhodnější

Kam na první rande a která místa jsou nejvhodnější

30. 06. 2020

Pokud jdeš na první rande, rozhodně toužíš po tom, aby dopadlo co nejlépe. Možná se stydíš nebo
jen nevíš, jak zapůsobit a kam na první rande vlastně jít. V tomto článku se to dozvíš.

Co je prokrastinace a jak ji ukončit

Co je prokrastinace a jak ji ukončit

19. 06. 2020

Tvůj výkon je slabší než bys chtěl a své úkoly odkládáš? Říká se tomu prokrastinace – seznamte se,
prosím. Dozvíš se, co je prokrastinace, jaké jsou její příznaky a jak ji ukončit.

Řízená meditace a její tajemství

Řízená meditace a její tajemství

28. 04. 2020

Představ si, že máš volně dostupný prostředek, který ti umožní zbavit se stresu, napětí a různých zdravotních neduhů.