Osho meditace – Kroky dynamické meditace

28. 05. 2020
Osobní rozvoj Zdraví

Dynamická meditace

Dynamickou meditaci vymyslel Osho, velmi známý duchovní učitel původem z Indie. Je pro aktivní lidi, kteří v sobě mají hodně neklidu, potlačují negativní emoce nebo trpí depresemi nebo negativním stresem. Dynamika zkrátka znamená dostat ven své emoce.

U dynamické meditace je velmi důležité, aby se člověk plně uvolnil a každý krok dělal naplno. Aby kompletně vydal svou energii.

5 kroků dynamické meditace

Při praktikování všech pěti kroků možná budeš mít pocit, že už nemůžeš, že ti to bere hodně síly a že jsi vyčerpaný. Dané fáze jsou na sebe ale tak dobře navázané, a u posledni části si odpočineš. Čím víc síly do toho dáš, tím víc ti to pomůže.

Ovšem, pokud jsi úplný začátečník a opravdu ti délka jednotlivých kroků přijde moc, můžeš si je ze začátku nastavit na kratší dobu. Místo 10 minut dej 5 minut, místo 15 minut 10 minut. Tady odkaz na video…

Také je důležité, aby sis našel klidné místo, kde se budeš moci plně uvolnit a zároveň tě nikdo nebude rušit. Takže pokud bydlíš v panelovém nebo bytovém domě a nemůžeš skákat nebo křičet naplno, vezmi si sluchátka a jdi do lesa nebo na louku.

  1. Chaotický dech

Doba trvání: 10 minut (můžeš zkrátit na 5 minut)

Dýchej nosem, rychle, chaoticky, nepravidelně a pořádně. K podpoře dechu můžeš využít celé své tělo. První část je o tom rozproudit co nejvíce potlačené energie a rozhýbat zdržované pocity, které zatěžují tvé tělo.

  1. Katarze

Doba trvání: 10 minut (můžeš zkrátit na 5 minut)

Zde je to o vyjádření emocí z první části. Buď aktivní, pohybuj se, tanči, křič, skákej, klidně přeháněj, můžeš plakat, mlátit sebou o zem, cokoli, co tvé tělo chce. Dostaň ty emoce ven. Pokud chceš vyjádřit hněv, můžeš bušit třeba do polštáře.

  1. Skákání s „hu“

Doba trvání: 10 minut (můžeš zkrátit na 5 minut)

Dej ruce vzhůru a skákej. Při dopadení na chodidla zvolej mantru „Hu“ hlubokým hlasem, který vychází z tvého podbříšku. Měj uvolněná kolena a jdi do toho naplno.

  1. STOP

Doba trvání: 15 minut (můžeš zkrátit na 10 minut)

Jakmile uslyšíš slovo STOP, zcela se zastav, zamrzni a nehýbej se. Zůstaň tak, jak právě jsi. Pozoruj a vnímej své myšlenky, pocity, zvuky a obrazy. Nic neodmítej a vše přijímej.

  1. Tanec

Doba trvání: 15 minut (můžeš zkrátit na 10 minut)

Podívej se do svého nitra, zaposlouchej se, jak se tvé tělo snaží vyjádřit skrze tanec. A tanči!

S postupem ti klidně pomohu nebo poradím v 90 minutách online koučinku.

[:cs]Miro a osho meditace[:]

Osho meditace a já 

Osho meditace byla jedna z prvních meditací, kterou jsem vyzkoušel, když jsem byl v Indii. Poté jsem kvůli ní dvakrát letěl až přímo do Ášramu, kde jsem žil 10 dní a meditoval. Vyzkoušel jsem několik různých Osho meditací, ale dynamická meditace je má oblíbená.

Poté jsem se Osho meditací zúčastňoval i v Evropě. Bylo období, kdy jsem přizpůsoboval svůj čas meditacím. Vstával jsem brzy ráno a jel jsem přes celé město na jeho druhý konec, aby se mohl meditace účastnit.

Měl jsem období, kdy jsem emocionálně zcela vyhořel. Určitě jsi o syndromu vyhoření slyšel, nebo ho možná sám znáš. V té době mi Osho meditace pomohly neskutečným způsobem. Proto pro mě mají takový význam.

O autorovi
Autor foto
Miroslav Hofmann

Creator, Inovátor, Podnikatel, Cestovatel, Tvůrce, Lídr, Rebel, Inspirující, Dárce, Bojovník, Svobodomyslný, Motivátor, Učitel, Bohatý, Gurmán, Badatel, Týmový hráč, Otec, Manžel, Investor.

Více o autorovi
Mohlo by Vás zajímat
Jak si zvýšit sebevědomí v práci i mimo ni

Jak si zvýšit sebevědomí v práci i mimo ni

20. 07. 2020

Úspěšní lidé často vyzařují sebevědomím a věří nejen sami sobě, ale i tomu, co dělají. V tomto článku se dozvíš, co je to sebevědomí, jak si zvýšit sebevědomí a jak ho mít v začátku podnikání.

Léčba hypnózou může efektivně zbavit mysl traumat a strachu

Léčba hypnózou může efektivně zbavit mysl traumat a strachu

10. 08. 2020

Existují zážitky, které se nám vryjí do paměti a neustále se vracejí, jako ta nejhorší noční můra. Léčba hypnózou může být řešením, jak se zbavit traumat i strachu z těchto zážitků.

Řízená meditace a její tajemství

Řízená meditace a její tajemství

28. 04. 2020

Představ si, že máš volně dostupný prostředek, který ti umožní zbavit se stresu, napětí a různých zdravotních neduhů.