Šikana ze strany zaměstnavatele má své řešení

13. 07. 2020
Vztahy Zdraví

Šikana v práci

Šikana v práci se považuje za psychickou válku, jejíž následky mohou být velmi nebezpečné. Dochází při ní k projevu agrese. Psychická šikana v práci může mít negativní vliv na zdraví člověka a jeho psychickou pohodu.

Takto vážné následky se mohou objevit zejména u člověka, který nemá se šikanou žádné předchozí zkušenosti nebo trpí nižším sebevědomím. Dochází-li k ní na pracovišti, je to jasný důkaz toho, že pracovní prostředí je velmi špatné a nezdravé.

Může mít za následek zhoršení pracovního výkonu, snížené soustředění zaměstnanců, větší pracovní stres, zvýšenou pracovní absenci, snížení zisku firmy, horší spánek zaměstnance a v horších případech dokonce i sklony k sebevraždě.

Pokud máš k šikaně na pracovišti jakékoliv dotazy nebo ses s ní sám setkal a chceš si o ní promluvit, zabookuj si termín a sejdeme se ve 20 minutách online koučinku zdarma.

[:cs]Bossing je šikana ze strany nadřízeného[:]

Bossing je šikana ze strany nadřízeného

Kdy zaměstnavatel využívá svého postavení a šikanuje, ponižuje nebo zastrašuje podřízeného. Může se projevovat zadáváním nesplnitelných úkolů, obsahuje zesměšňování a ponižování, bezdůvodné kritizování, ironické poznámky, ignorování a nekomunikaci, nepřiměřené trestání, podceňování, apod.

Vědci z Univerzity v Manitobě zjistili, že šikana na pracovišti ze strany zaměstnavatele může zaměstnancům způsobit větší újmu, než sexuální obtěžování.

Zákoník práce však stanovuje zásadu rovného zacházení se všemi zaměstnanci a vyloženě diskriminaci zakazuje. Pokud zaměstnavatel nebo nadřízený zákoník poruší, může mu inspekce nařídit odstranit nedostatky jeho chování nebo mu udělit pokutuve výši 400 tisíc korun.

[:cs]Šikana ze strany zaměstnavatele - stop[:]

Jak se bránit šikaně?

Existuje mnoho způsobů, jak se bránit šikaně v práci. Pokud jsi obětí šikany ze strany zaměstnavatele, nejprve zvaž, zda má smysl v dané firmě vůbec pracovat. Práci věnuješ velkou část svého života a cílem rozhodně není mít z ní nějakou psychickou nebo zdravotní újmu.

Situaci však můžeš řešit několika způsoby:

  • Lidskou domluvou – domluv si se zaměstnavatelem schůzku a jasně a věcně mu vysvětli, že se ti takové chování z jeho strany nelíbí a už ho nebudeš nadále akceptovat
  • Žádostí o pomoc u vyššího vedení – pokud domluva nepomůže, obrať se na zaměstnavatele svého nadřízeného
  • Právně – právně řeš situaci pouze v krajním případě. Pokud se rozhodneš jít touto cestou, nasbírej co nejvíce důkazů o šikaně ze strany zaměstnavatele
O autorovi
Autor foto
Miroslav Hofmann

Creator, Inovátor, Podnikatel, Cestovatel, Tvůrce, Lídr, Rebel, Inspirující, Dárce, Bojovník, Svobodomyslný, Motivátor, Učitel, Bohatý, Gurmán, Badatel, Týmový hráč, Otec, Manžel, Investor.

Více o autorovi
Mohlo by Vás zajímat
Léčba hypnózou může efektivně zbavit mysl traumat a strachu

Léčba hypnózou může efektivně zbavit mysl traumat a strachu

10. 08. 2020

Existují zážitky, které se nám vryjí do paměti a neustále se vracejí, jako ta nejhorší noční můra. Léčba hypnózou může být řešením, jak se zbavit traumat i strachu z těchto zážitků.

Co je intuice neboli šestý smysl?

Co je intuice neboli šestý smysl?

15. 05. 2020

Co je intuice neboli šestý smysl? Kouzlo intuice slouží jako užitečný nástroj pro právně rozhodnutí.

Zaručené rady jak překonat negativní emoce a myšlenky

Zaručené rady jak překonat negativní emoce a myšlenky

11. 05. 2020

Negativní emoce a myšlenky se vrací pravidelně zpátky a s každým návratem jsou silnější. Každého z nás občas trápí. Jak překonat negativní emoce a myšlenky?